تبلیغات
مطالب اینترنتی - مثل فردیناند باشید!
 
مطالب اینترنتی
 
 
چهارشنبه 1 آذر 1396 :: نویسنده : نویسنده وبلاگ


«كارلوس سالدانا»، كارگردان انیمیشن «فردیناند»:


مثل فردیناند باشید!


کودک و نوجوان > فرهنگی – اجتماعی – ترجمه‌ى سارا منصورى:
مى‌گوید از کودکى و نوجوانى تا حالا، همیشه عاشق دنیاى انیمیشن‌ها بوده‌ و این رؤیا را داشته که روزى خودش انیمیشن بسازد. او حالا یکى از کارگردان‌هاى شناخته‌شده و البته محبوب در دنیاى انیمیشن است.

«كارلوس سالدانا»، نویسنده و كارگردان ۵۲ساله‌ى برزیلى است كه عمده‌ى شهرت و محبوبیتش را به‌خاطر ساخت مجموعه‌ى دوست‌داشتنى «عصر یخبندان» كسب كرد. او كه پیش از این یك‌بار به‌خاطر انیمیشن كوتاه «ماجراجویى گم‌شده‌ى اسكرات»، از انیمیشن‌هاى كوتاه مجموعه‌ى عصر یخبندان نامزد دریافت جایزه‌ى اسكار بود، این‌بار هم پس از عصر یخبندان و مجموعه‌ى «ریو»، دوباره به سراغ دنیاى حیوانات رفته و انیمیشن «فردیناند» را ساخته است.

انیمیشن فردیناند براساس كتاب «داستان فردیناند» نوشته‌ى «مونرو لیف»، نویسنده‌ى فقید آمریكایى ادبیات كودك و نوجوان ساخته شده است. او این كتاب را ۸۱سال قبل در سال ۱۹۳۶ میلادى نوشت كه هم‌چنان یكى از داستان‌هاى محبوب ادبیات كودك و نوجوان آمریكا به‌شمار مى‌رود. این كتاب، داستان یك گاو نر مسابقه‌ى گاوبازى به‌نام فردیناند است كه روحیه‌اش به مسابقه‌هاى گاوبازى نمى‌خورد و آینده‌ى خودش را طور دیگرى تصور مى‌كند.

اكران جهانى فردیناند از بیستم آبان‌ماه آغاز شده و احتمالاً تا مدتى دیگر نسخه‌ى دوبله‌ى آن به سینماها و شبكه‌ى نمایش خانگى ما هم مى‌رسد. به همین مناسبت ترجمه‌ى گفت‌و‌گویى را با كارلوس سالدانا براى این شماره انتخاب كرده‌ایم تا بیش‌تر با حال و هواى آن و داستانش آشنا شویم.

* * *

  • چه شد که یک گاو مسابقه نظر شما را جلب کرد؟

داستان فردیناند براى من از کتابش شروع شد. کتاب، داستان ساده اما بسیار پر محتوایى داشت. فردیناند داستان یک گاو نر بزرگ است که براى مبارزه‌کردن در میدان گاوبازى به‌دنیا آمده و این چیزى است که همه انتظار دارند باشد. اما خب، او دوست دارد گل‌ها را بو کند و روحیه‌اش بسیار لطیف و مهربان است. من شیفته‌ى پیام بزرگى شدم که در این داستان کوچک به ظاهر ساده وجود دارد.

  • و این پیام چیست؟

اعتقاد و ایمان به خود. به‌نظر من داستان فردیناند مى‌خواهد به مخاطبش بگوید که روى چیزى که اعتقاد دارى هستى، پافشارى کن و مطمئن باش این همان چیزى است که واقعیت تو را مى‌سازد. این ایستادگى‌کردن بر روى باورهاست که شخصیت و خصوصیات هرفردى را شکل مى‌دهد. فکر مى‌کنم پیام این داستان خیلى قدرتمند است و مى‌شود از جنبه‌هاى مختلفى به آن نگریست. داستان ساده است و کل آن حول محور شخصیت فردیناند، گاوى با خصوصیاتى بسیار ساده و بى پیرایه مى‌گذرد اما لایه‌هاى مختلفى در این قصه وجود دارد.

از نقاط قوت این انیمیشن، استفاده از شخصیتى محبوب،‌ آرام، هنرمند و البته کشتى‌گیرى بى‌نظیر و قهرمان براى گویندگى شخصیت این گاو احساساتى است. چه شد که براى این نقش به سراغ «جان سینا» رفتید؟

حضور جان سینا در این انیمیشن و گویندگى شخصیت فردیناند براى من، هم باورنکردنى و هم هیجان‌انگیز بود. چون به‌نظرم شخصیت جان و فردیناند تا حدودى به هم شبیه هستند. جان، جثه‌ى بزرگ و ورزشکارى دارد، اما قلبش به لطافت یک گنجشک است. فردیناند هم على‌رغم هیکل بزرگش قلب بسیار رئوفى دارد.

  • پیش از این انیمیشن هم‌دیگر را مى‌شناختید؟

نه، قبلاً با هم ملاقاتى نداشتیم. وقتى براى اولین‌بار براى صحبت درباره‌ى حضورش در این پروژه با هم قرار ذاشتیم و او را دیدم با خودم فکر کردم چه‌قدر درون و بیرون این آدم با هم فرق دارد. منظورم از نوع خوبش است! یعنى در برخورد اول ممکن است شما تحت‌تأثیر هیبت و بزرگى جان قرار بگیرید، اما وقتى چند کلمه‌ بینتان رد و بدل شود، متوجه مى‌شوید چه‌قدر صمیمى و خودمانى است. جان شخصیت بسیار بسیار مهربان و آقا‌منشى دارد. آرامش و روحیه‌ى صلح‌جوى‌اش براى هرکسى که دقایقى با او هم‌صحبت شود بارز است. جان حقیقتاً انسان درست‌کارى است. او درونش صداقتى پاک دارد و وقتى او را شناختم با تمام وجود مى‌خواستم نقش را قبول کند و آن صداقت درونى‌اش را به شخصیت فردیناند وارد کند.

همشهرى، دوچرخه‌ى شماره‌ى ۹۰۲

«جان سینا» و «فردیناند»

  • قبول دارید که بخش اعظم موفقیت انیمیشن فردیناند به انتخاب درست گویندگان آن مربوط مى‌شود؟

خب، این یک تعریف خوب از این انیمیشن است. پیدا‌کردن صداى مناسب و درست براى شخصیتى در یك انیمیشن، اصلاً كار آسانى نیست. ما در این پروژه قبل از انتخاب نهایى‌مان، نه‌تنها به صداهاى زیادى گوش دادیم، بلکه بازى بازیگران مورد نظرمان را در سریال‌ها و فیلم‌ها به‌دقت زیر نظر گرفتیم. اما مى‌دانید، در گویندگى براى انیمیشن تا ضبط صدا انجام نشود، هیچ چیز دستتان نیست! یعنى همه‌چیز به آن لحظه‌اى بستگى دارد که گوینده، دیالوگ‌ها را بیان مى‌کند و آن کلمه‌ها با انرژى گوینده بر جان شخصیت انیمیشنى مى‌نشیند. وقتى صداى هنرمند و شخصیت انیمیشن با هم یکى مى‌شود، لحظه‌‌ى حیرت‌انگیزى است. ما از این لحظه‌هاى حیرت‌انگیز در فردیناند زیاد داشتیم. علاوه بر کار فوق‌العاده‌ى جان سینا، بقیه‌ى گویندگان هم کارشان بى‌نقص بود؛ مثل «کیت مک‌کینون» که به جاى شخصیت بز حرف مى‌زند.

  • شما در پروژه‌هاى بزرگ و مشهور دنیاى انیمیشن، مثل مجموعه‌ى «عصر یخبندان» «ریو»، حضور داشته‌اید. چه‌چیزى شما را به سمت دنیاى انیمیشن هل می‎دهد؟

من همیشه عاشق انیمیشن بوده‌ام. از کودکى تا نوجوانى و بعد جوانى، همیشه با عشق و علاقه انیمیشن مى‌دیدم و همیشه این رؤیا را داشتم که روزى خودم یک انیمیشن را کارگردانى کنم. به‌نظر من در جهان هنر انیمیشن، چیز خاص و ویژه‌اى وجود دارد. انیمیشن شما را به هرجهانى مى‌برد که دوست داشته باشید تخیل کنید و آن را بسازید. این یعنى انیمیشن به شما قدرت آزاد‌بودن مى‌بخشد. جهان انیمیشن فقط دنیایى نیست که شما را مسحور خودش کند. به‌نظرم حتى براى بچه‌ها درک این جهان، عمیق‌تر است. آن‌ها خودشان را در میان شخصیت‌ها مى‌بینند، از نظر احساسى با آن‌ها رابطه برقرار کرده و وجودشان را باور مى‌کنند. این همان قدرت انیمیشن است؛ فانتزى جهانى را خلق مى‌کند که واقعى و باورپذیر مى‌شود.

  • دوست دارید مخاطبان فردیناند از تماشاى آن چه دستاوردى داشته باشند؟

فردیناند یک انیمیشن طنز، رنگارنگ و لذت‌بخش است. دلم مى‌خواهد تماشاگران علاوه بر حظ بصرى، پیامى را که من از این داستان گرفتم دریافت کنند، به آن فکر کنند و آن را در زندگى‌شان به کار ببندند. این خیلى مهم است که شما بدانید واقعاً مى‌خواهید در زندگى چه کسى باشید و براى این خواسته مبارزه کنید؛ حتى اگر این مبارزه، دشوارترین مبارزه در طول عمرتان باشد؛ درست مثل فردیناند!

همشهرى، دوچرخه‌ى شماره‌ى ۹۰۲لینک منبع

مطلب مثل فردیناند باشید! در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :مثل فردیناند باشید!
http://mofidestan.ir/%d9%85%d8%ab%d9%84-%d9%81%d8%b1%d8%af%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%db%8c%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 6 آذر 1396 07:55 ق.ظ
تخفیف ویژه 10 هزار تومنی ریحون!
هم اکنون برای اصفهان و تهران!
غذا رو سفارش بدید و 10 هزار تومن تخفیف بگیرید!
برای هر کسی که از لینک شما کد تخفیف رو بگیره هم 10 هزار تومن به حساب شما افزوده میشه!
برای گرفتن تخفیف 10 هزار تومنی مراحل زیر رو انجام بدید:
اول لینک رو باز کنید و کد تخفیف رو کپی یا یادداشت کنید
بعدش برید به صفحه اصلی سایت ریحون reyhoon.com و نرم افزار رو دریافت کنید (با گوشی برید و باید برنامه بازار رو داشته باشید)
بعد از نصب نرم افزار ثبت نام کنید (20 ثانیه طول میکشه نهایت!)
موقع سفارش غذا کد تخفیف رو بزنید تا 10 هزار تومن از هزینه غذا کم بشه.
مثلا 20 هزار تومن غذا سفارش بدید فقط 10هزار تومن پرداخت میکنید.
راستی در ماه مبارک رمضان برای مسافران و معذورین شرعی قبل و بعد از افطار باز است.
سوالی داشتید ایمیل بزنید
موفق باشی!

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : نویسنده وبلاگ
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :